EXECUTIVE COMMITTEE

Party Officers

Hon. Byron Brown – State Party Chair

Hon. Christine Quinn – Executive Committee Chair

Hon. Marcos Crespo – First Vice Chair

Ms. Kristen Stavisky – Secretary

Hon. Shawn Hogan – Asst. Secretary

Hon. John Gulino – Treasurer

Ms. Lynne Boecher – Asst. Treasurer

Mr. Michael Reich – Sergeant-At-Arms

Mr. Geoff Berman – Executive Director

Mr. Stu Appelbaum – Labor Rep

Mr. Reginald Lafayette – Campaign Chair

Mr. Patrick Jordan – Young Dems Rep

Vice Chairs

Hon. Keith L.T. Wright

Ms. Trudy Mason

Hon. Carolyn McLaughlin

Ms. Emily Giske

Hon. Kim Muller

Hon. Jenny G.H. Lam-Low

Mrs. Susan Patricof

Ms. Irene Stein

Mr. Thomas J. Poelker

Mr. Steven Cohn

Mr. Rory Lancman

Ms. Sue E. Montgomery-Corey

Hon. Joseph Crowley

Hon. Frank R. Seddio

Hon. Carl Heastie

Mr. Edward J. Szczesniak

Hon. Grace Meng

Mr. Jim Carr

Mr. David A. Alpert

Hon. Hakeem Jeffries

Hon. Joe Morelle

Hon. Nydia Velazquez

Hon. Ruben Diaz, Jr.

Hon. Crystal Peoples-Stokes

Hon. Andrea Stewart-Cousins

Ms. Susan Grelick

Hon. Svante Myrick

Hon. Willie Rosas

Ms. Myra Linares

Additional Executive Committee Members

Hon. Shawn Hogan – Policy Chair

Ms. Harriet D. Cornell – Policy Chair

Ms. Ellen C. Jaffee – At-Large

Mr. Steven C. McInnis – At-Large

Ms. Elizabeth Ball – At-Large

Mr. Dennis Mehiel – At-Large

Hon. Archie Spigner – At-Large

Hon. Gregory W. Meeks – At-Large

Ms. Jeanne Crane – At-Large

Ms. Kathy Fluery – At-Large

Ms. Ruth Halberg – 1st J.D. Representative (Female)

Mr. Daniel Cohen – 1st. J.D. Representative (Male)

Hon. Annette Robinson 2nd J.D. – Representative (Female)

Ms. Carolyn McLaughlin – 3rd J.D. Representative (Female)

Mr. Thomas W. Wade – 3rd J.D. Representative (Male)

Ms. Suzy Ballantyne – 4th J.D. Representative (Female)

Mr. B. Donald Ackerman – 4th J.D. Representative (Male)

Ms. Sue Shannon – 5th J.D. Representative (Female)

Mr. James J. O’Connell – 5th J.D. Representative (Male)

Ms. Cindy Emmer – 6th J.D. Representative (Female)

Mr. James Testani – 6th J.D. Representative (Male)

Ms.Mary Q.S. Salotti – 7th J.D. Representative (Female)

Ms. Joyce Melfi – 8th J.D. Representative (Female)

Mr. Craig Bucki – 8th J.D. Representative (Male)

Ms. Jane Barber Smith – 9th J.D. Representative (Female)

Mr. William Alexander – 9th J.D. Representative (Male)

Hon. Lee Seeman – 10th J.D. Representative (Female)

Mr. Barry McCoy – 10th J.D. Representative (Male)

Ms. Mary James Plunkett – 11th J.D. Representative (Female)

Mr. William T. Driscoll – 11th J.D. Representative (Male)

Ms. Sylvia Lask – 12th J.D. Representative (Female)

Mr. Lewis H. Goldstein – 12th J.D. Representative (Male)

Ms. Elizabeth N. Sunshine – 13th J.D. Representative (Female)

Mr. John P. Gulino – 13th J.D. Representative (Male)